Eymir Gölü Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri?

Eymir Gölü Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Eymir Gölü Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Piknik Alanı ve Kahvaltı Mekanları? hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

    Eymir Gölü Hakkında Genel Bilgiler     

Gölü’nün ortalama derinliği 3.80 metre olup, gölün uzunluğu ortalama 4 km, genişliği de 0.25 km’dir.  Eymir Gölü çevresinde çok farklı kuş türleri bulunmaktadır. En çok rastlanan kuş türleri ise; Sakarmeke, yeşilbaşlı ördek, elmabai patka ve bahri türleridir.

                Eymir Gölü Nerede?                       

Eymir Gölü, doğa ili iç içe olan ve içerisinde ateş yakmanın yasak olduğu bir göldür. Göl,  Ankara il sınırları içinde yer alır. Gölün bulunduğu Arazi Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne aittir. Sadece ODTÜ çalışanlarının araçlarıyla girebildiği, diğer ziyaretçilerin ise araçlarının alınmadığı sadece kendilerinin girebildiği bir yerdir.

Eymir Gölü Aynı zaman da ODTÜ Spor Kulübü Kürek ve Yelken Takımları çalışma alanıdır; göl kenarında takımlara ait kayıkhane vardır. Göl kendine has bir fauna ve floraya sahiptir. “Eymir” adı adeta ODTÜ ile özdeşleşmiştir.

          Eymir Gölünde Neler Yapılır?           

Eymir Gölünün en güzel özelliği Ankara’nın sisli havasından kurtulup mis gibi çam kokulu göl etrafında yürümektir desem hiç abartmış olmam. Göl’de neler yapabiliriz, Göl manzaralı mekânlarda kahvaltı yapabilirsiniz, yâda evinizden getirebileceğiniz kahvaltılıklarla bir kahvaltı yapa lirsiniz. Kahvaltının ardından Yürüyüş yapılır, bisiklete binilir, kayıkla gölde gezintiye çıkabilirsiniz. Yemek yemek isterseniz burada bulunan cafeler den bir şeyler yiyebilirsiniz. Göl’de yüzen ördeklere ekmek atmak oldukça keyifli oluyor. Ayrıca, Fotoğraf tutkunları Gün Batımında Eymir Gölü manzarasını kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz..

OKUMALISIN  Rakoczi Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Tekirdağ Gezilecek Yerler

Eymir Gölünde Mangal – Semaver yapmak Ateş Yakmak kesinlikle yasaktır… 

             Eymir Gölü’nde Ne Yenir?                

Acıktıysanız 12 kilometrelik Gölün çevresinde çeşitli kafe ve restoranlar da bulunmaktadır. Eğer piknik yapmakla uğraşamam diyenlerdenseniz bu restoranlarda tavuk, et, sucuk ekmek, Ekmek arası balık gibi çeşitli lezzetleri bulmanız mümkün. Eğer kahvaltı yapmak için gelenlerdenseniz yine açık büfe kahvaltı imkanları sunan mekanlardan birinde kahvaltı yapabilirsiniz.

          Eymir Gölü Ziyaret Saatleri              

Göl’ün ziyaret saatleri ise 07.00 – 22.00 saatleri arasındadır.

            Eymir Gölü’nün Giriş Ücreti?           

Eymir Gölü’ne girmek için bir giriş ücreti ödemenize gerek yoktur. Yalnız Arabayla girme konusunda bir takım sıkıntılar var. Araçla girmeyi düşünürseniz bir bedel karşılığında Giriş Kartı çıkarmanız gerekiyor. Bunun için ödemeniz gereken ücreti ODTÜ Döner Sermaye belirliyor. Eymir Gölüne Sadece ODTÜ çalışanları girebiliyor. ODTÜ Çalışanı değilseniz aracınızı ya TRT’nin yakınına ya da Gölbaşı girişine bırakmanız gerekiyor.

OKUMALISIN  Justinianus Köprüsü Nerede-Nasıl Gidilir?

 

          Eymir Gölü’ne Nasıl Gidilir?            

Eymir gölüne toplu taşıma ile gitmenin iki yolu vardır, birincisi Oran sitesi araçlarına binip TRT binası durağın da inip taksiye bineceksiniz, ya da Gölbaşı otobüs ve dolmuşları ile Haymana kavşağına kadar gelip oradan taksi ile devam edeceksiniz .

   Eymir Gölü’ne otobüs ile Nasıl Gidilir?  
EGO ile ulaşım ise; 190 No’lu Ulus-Kızılay-Konya Yolu- Eymir aracı gitmektedir.

Güzergah: Ulus – Opera – Sıhhı – Kızılay – İnönü Bulvarı – Mevlana Bulvarı ( Konya Yolu ) – Haymana Yolu – Yaylabağ Caddesi –     832. Sokak – Akademi Yolu – Yaylabağ Mahallesi – Eymir Gölü

Hafta içi Cumartesi Pazar
07:00
09:00
11:00
13:00
15:00
17:00
19:00
21:00
07:00
09:00
11:00
13:00
15:00
17:00
19:00
21:00
07:00
09:00
11:00
13:00
15:00
17:00
19:00
21:00

Kendi Aracınızla gidecekseniz eğer oran ‘da bulunan TRT binasının oradan Eymir gölüne iniş yeri var oralar da bir yere bırakabilirsiniz. Ya da Gölbaşı tarafından gelip Eymir gölünün Gölbaşı girişine yakın bir yere aracınızı bırakabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.