Gaziantep Kurtuluş Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Mimarisi

Gaziantep Kurtuluş Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Mimarisi

Sevgili Gezginler bu yazımızda Gaziantep Kurtuluş Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Tarihi ve Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                    Kurtuluş Cami Hakkında Bilgiler                   

Cami, Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Şahinbey ilçesine bağlı Tepebaşı Mahallesinde bulunur. Cami, 1892 yılında Valide Meryem Kilisesi (St. Mary) olarak inşa edilmiştir. Önceleri kilise ve hapishane olarak kullanılan bu yapı, daha sonraki yıllarda camiye dönüştürülmüştür.

Gaziantep’in en büyük camilerinden olan yapı müthiş bir tarihi miras olup eski heybetinden hiçbir şey kaybetmemiştir.

Uzun yıllar Ermenilerin ibadet yeri olan bu yapı, 1920’li yıllarında cezaevi olarak kullanmaya başlandı. 1980 yıllında ise camiye çevrilmiştir. Günümüzde Antep’in en büyük camilerinden biridir.

Dikdörtgen bir niş şeklinde dışarıya çıkmalı olan mihrabın duvarına üç sıra halinde pencere dizisi konumlandırılmıştır. Alınlığın ortasında da yuvarlak bir pencere yer alır. Cami, ana hatlarıyla bakıldığında gotik üslubu yansıtmaktadır.

Kilisenin çanı Londra’da yaşayan Hirant Köşkeryan adındaki bir Ermeni tarafından Brezilya’da yaptırılarak getirtilmiş ve buraya takılmıştır. Ağırlığı bir ton olan bu çan, günümüzde Gaziantep Müzesi’nde koruma altındadır. Yapı camiye çevrildikten sonra minare olarak düzenlenen çan kulesi, kare kaide üzerinde yuvarlak gövdeli ve tek şerefelidir.

Bu caminin toplamada 5 adet giriş- çıkış kapısı vardır. Bunlardan ikisi kuzeye, diğer ikisi güneye, ana kapısı ise batıya açılmaktadır.

               Gaziantep Kurtuluş Cami Nerede?               

Cami, Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Şahinbey ilçesine bağlı Tepebaşı Mahallesinde bulunur. Merkeze yürüme mesafesindedir.

         Gaziantep Kurtuluş Cami’ne Nasıl Gidilir?        

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile gelebilirsiniz. Cami, Şehir merkezine oldukça yakın bir konumda bulunur. Buraya yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

               Yol Tarifi / Google Haritalar                            

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments