Anasayfa / GEZİLECEK YERLER / Mağlova Su Kemeri Nerede – Nasıl Gidilir – İstanbul Gezilecek Yerler?

Mağlova Su Kemeri Nerede – Nasıl Gidilir – İstanbul Gezilecek Yerler?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Mağlova Su Kemeri Nerede – Nasıl Gidilir – İstanbul Gezilecek Yerler? hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                        Mağlova Su Kemeri Hakkında;                   

İstanbul’un Eyüp-Sultangazi ilçelerinin sınırları içerisin de bulunan bu yapı, Muğlava, Muğluva, Moğolaga ve Muallâk olarak da adlandırılmaktadır. Mimar Sinan tarafından 1554-1562 yılları arasında şu anki Alibey Deresi üzerinde yapılmış olan su kemeri, Cebeci köyü yakınlarında bulunmaktadır.

Dönemin Padişahı, Kanuni Sultan Süleyman, Mimar Sinan’a, “ İstanbul’a su getirmesini istemesi üzerine yapılmıştır. 36 metre yüksekliğinde ve 257 metre uzunluğunda olan kemer, iki katlı olarak inşa edilmiştir. Kemerin üst katında 4 büyük-17 küçük, alt katında 4 büyük 8 küçük olmak üzere toplamda 33 gözü bulunmakla birlikte, Yanlardaki kemerlerle yamaçlara bağlanan bu muhteşem yapıdır, Mağlova su Kemeri günümüzde halen daha dimdik ayakta durarak Mega şehir İstanbul’a su taşımayı sürdürmektedir. Mağlova Su Kemeri, Bölgede bulunan ve Osmanlıdan günümüze kalan 6-7 adet su kemerlerinden biridir. Şimdilerde Eyüp Jandarma Hatıra ormanı ile Sultangazi kent ormanı arasında kalmıştır. Bu güzel yapıyı görmek için biraz zahmetli bir yoldan giderek görebilirsiniz. Günümüzde vatandaşların gelip hatıra fotoğrafı çektirdiği ve suyun kenarında piknik yaptığı bir alan olarak kullanılmaktadır.

OKUMALISIN  Akyaka - Akbük Diem Kamp Alanı Nerede - Nasıl Gidilir?

                Mağlova Su Kemeri ’ne Nasıl Gidilir?              

İstanbul’un Eyüp-Sultangazi ilçelerinin sınırları içerisin de bulunan bu yapıyı görmek için bir iki yoldan gidebilirsiniz.  Şunu baştan bilmeniz gerekir ki asfalt bir yol yok.

Birinci Güzergah;   Sultangazi ilçesine bağlı cebeci köyünden geçip aracınızı yakın bir noktaya bırakarak orman yolundan yaklaşık bi 15 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz.

İkinci Güzergah; Kemerburgaz Kent Ormanının Mağlova Kapısından girip araç ile yönlendirici levhaları takip ederek belirli bir kısma kadar gidebilirsiniz

Not: İkinci Güzergah olan Kemerburgaz Kent Ormanından gitmenizi tavsiye ederiz. 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir