Truva Atı Heykeli Nerede – Nasıl Gidilir?

Truva Atı Heykeli Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Truva Atı Heykeli Nerede-Nasıl Gidilir?- Çanakkale Gezi Rehberi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Truva Atı Heykeli Nerede;

Truva Atı Heykeli, Çanakkale İlimizde 2 Adet bulunmaktadır. Birincisi; Truva Antik Kentindedir. Çanakkale İl merkezine bağlı Tevfikiye Köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Çanakkale merkeze ise uzaklığı 30 km dir. Truva Savaşı’nın gerçekleştiği yer günümüzde Truva Antik Kenti olarak bilinen yerdir. İkincisi; Çanakkale il Merkezinde Sergilenmektedir.

Truva Atı Heykelini Kim Yaptı;

Çanakkaleli ilinde Ahşap Heykel ustası olan Ahmet Karadeniz tarafından 1973 yılında yapımına başlanan ve yaklaşık olarak 2 yıl boyunca yoğun çalışmaların ardından 1975 yılında ziyaretçilerin hizmetine sunulmuştur.

Truva Atı Hikâyesi;

Aslında savaş ortamların da bu ve buna benzer hikâyeler duymak mümkündür. Hikâye ye göre; Akhalılar uzun yıllar süren savaşa rağmen Truva antik Kentini ele geçiremezler. Yine bir kuşatma esnasında iken tanrılardan yardım isterler. Tanrılar bir fikir sunar, Bu fikir savaştan yenilmiş gibi yapıp ve geri çekilme taktiğidir. Bu taktiği uygularken kentin kapısına içerisine asker yerleştirerek devasa boyutlu tahta bir at bırakırlar.

OKUMALISIN  Elevit Yaylası Nerede - Nasıl Gidilir?

Düşmanı yendiğini görüp kutlama yapan Truvalılar, Tahta atı içeri alırlar. Aradan kısa bir süre geçer ve sessizliğin hâkim olduğu bir anda atın içerisine gizlenen askerler çıkarak Truva Antik Kentini ele geçirirler.

Bilgilendirme:

Çanakkale il Merkezinde sergilenen Truva Atı Heykeli görsel amaçlı yapılmıştır. Antik Kentte sergilenen Truva Atından biraz Farklı bir görünüme sahiptir. Herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor. Günün her saati gidip ziyaret edebilir. Fotoğraf çektirebilirsiniz.

Truva Antik Kentine Nasıl Gidilir;

Minibüsle gidecekler, Truva Antik Kente, Çanakkale il merkezinden kalkan otobüs ya da dolmuşları kullanarak Antik Kente gelebilirsiniz.

Kendi Aracıyla Gidecekler, Çanakkale – İzmir otoyolunun(kepez güzergâhından) 30 kilometresindeki Tevfikiye Köyüne- Truva Antik Kenti tabelasından saparak Tevkifiye yoluna giriniz. Bu yoldan 5 kilometre daha gittikten sonra antik kente ulaşabilirsiniz.

Truva Antik Kentine Giriş Ücreti 2020

Truva Antik Kenti- Truva Ören Yeri Giriş Ücreti 2020 yılı için; 50 TL.’dır.

Müze kartına sahip olanlar 1 yıl içinde 2 kez ücretsiz girebilir, Müze kart plus sahibi olanlar 1 yıl içinde süresiz olarak girebilirler.

OKUMALISIN  Türkmen (Uçansu) Şelalesi Nerede - Nasıl Gidilir - Piknik - Kamp?

Truva Antik Kenti Ziyaret Saatleri;

Yaz Dönemi (Nisan-Ekim) 08.00-20.00,

Kış Dönemi (Kasım-Mart)  08.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Resmi tatil, bayram ve özel günlerin tamamında, ziyaretçi ağırlıyor.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.