Çifte Kümbetler Nerede – Nasıl Gidilir?

Çifte Kümbetler Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Çifte Kümbetler  Nerede – Nasıl Gidilir? – Bitlis Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Çifte Kümbetler Hakkında;

Bitlis ilinin Ahlat ilçesinde bulunan bu kümbetler, adeta bir açık hava müzesidir. Bir taraf Van Gölü, bir taraf Nemrut’a bakmaktadır. İki kümbet yan yana bulunmaktadır. Büyük olan Kümbet Akkoyunlulardan Bugatay Aka ile Şirin Hatun’a küçük kümbet ise Esen Tekin Hatun’a aittir. Güney ve Batı kısımlarında yazan kitabelere göre 1279 ve 1280 tarihinde yapıldığı yazmaktadır.

Küçük olan Kümbet Esen Tekin Hatun Kümbet büyük olan Hüseyin Timur Kümbetidir. Kitabesinde yazılana göre, 1279 yılında şehit edilen Hüseyin Timur adına diğer kümbet ise, 1280’de ölen Esen Tekin Hatun için yapılmıştır.

Klasik stilde yapılan kümbet Ahlat’ta bulunan diğer kümbetler gibi iki kat halindedir. Alt katta kare bir plan üzerine kurulmuş olan kaide, aynı zamanda cenazelik kısmını teşkil etmektedir. Kümbetin ikinci kısmını oluşturan esas kısım muntazam bir silindir gövdeye sahip olup üzeri kesme taştan konik bir kubbe ile örtülmüştür.

OKUMALISIN  Nemrut Krater Gölü Nerede – Nasıl Gidilir?

Çifte Kümbetlere Nasıl Gidilir;

Bitlis ilinin Ahlat ilçesinde bulunan bu yere gitmek için;

Tatvan tarafından Ahlat’a giderken hemen yolun kenarında solda Selçuklu Türk Mezarlığını göreceksiniz. Oradan ileriye doğru yürüdükçe karşınıza Çifte Kümbetler çıkacak, aracınızı kümbetlerin yanına bırakarak gezebilirsiniz. Toplu taşıma ile gelecekseniz eğer, Ahlat ilçesine gelen minibüslere binerek Ahlat ilçesine gelmeniz yeterli olacaktır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.