Habibi Neccar Cami Nerede – Nasıl Gidilir – HATAY

Habibi Neccar Cami Nerede – Nasıl Gidilir – HATAY

Sevgili Gezginler bu yazımızda sizlere Habibi Neccar Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Cami’nin Tarihi – Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

               Habibi Neccar Cami Hakkında Bilgiler               

Cami, Hatay ilinin merkez ilçesi Antakya sınırları içerisinde yer almaktadır.  Antakya bağlı Şehitler Mahallesinde bulunur. Başka bir ifade ile Kurtuluş Caddesi üzerinde bulunmaktadır.

 Cami, Antakya’nın 638 yılında Müslüman Arapların eline geçtiği dönemde inşa edilmiştir. Bugünkü Türkiye sınırları içerisinde inşa edilen ilk cami olduğu kabul edilmektedir.

NOT: Yaşanan Deprem sonrasında yapıda yıkılmalar olmuş ve büyük zarar görmüştür.

                                 Habibi Neccar Kimdir?                     

Cami, Hz. İsa’nın havarilerine ilk inanan ve bu uğurda canını veren bir Antakyalı’nın adını taşımaktadır. Bu olay Kur’an-ı Kerim’de Yasin Suresi’nde geçmektedir.

Rivayete göre, MS 40’lı yıllarda İsa’nın yardımcıları Antakya’ya gelip tanrının tek olduğunu anlatmaya çalıştıklarında onlara inananların başında bir marangoz (neccar) gelir. Neccar, Pagan inanışından vazgeçip onlara katılır. Ancak havarilerin yeni vaazları halkı öfkelendirir. Kral da havarileri hapse attırır. Bunun üzerine Antakya’ya yeni bir elçi, Şem’un Safa, gönderilir.

Şem’un, mucizeleriyle kralı ikna eder ve arkadaşlarını kurtarır. Halk ise havarilere inanmamakta kararlıdır. Uğursuzluk getirdiklerini düşündükleri için onları taşlayarak öldürmeyi planlamaktadır. Habib-i Neccar öfkeli ahaliyi durdurmaya çalıştığı sırada öldürülür. Rivayet edilir ki kesilen başı, Lübnan Dağı’nın tepesinden, şimdi türbesi ve mezarının bulunduğu yere kadar yuvarlanır.

Cami, Memlük Hükümdarı Baybars zamanında eski bir tapınağın yerine yapılmıştır. Caminin kuzeydoğu köşesinde, yerin 4 metre altında Habib-Neccar’ın ve Şem’un Safa’nın, girişte ise Yuhanna ve Pavlos’un türbeleri bulunmaktadır. Etrafı medrese odaları ile çevrilidir. Cami avlusunda bulunan şadırvan ise 19’uncu yüzyıl eseridir.

                           Habibi Neccar Camisi Nerede?                   

Hatay ilinin merkez ilçesi Antakya sınırları içerisinde yer almaktadır. Antakya bağlı Şehitler Mahallesinde bulunur. Başka bir ifade ile Kurtuluş Caddesi üzerinde bulunmaktadır.

           Habibi Neccar Cami’ne Nasıl Gidilir?           

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hatay otogarından merkeze giden toplu taşıma araçları ile Antakya Aromatik Bitkiler Müzesi’ne ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile gelenler tabelaları takip ederek ulaşım sağlayabilirler.

Habibi Neccar Cami’ne Toplu taşıma ile gelmek isteyenler;

 Cami’nin En yakınından geçen hatlar olarak 103, 119, 123, 301, 302, 306 nolu otobüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

NOT: Deprem nedeniyle Geçici olarak KAPALIDIR.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.