Halfetih Minaresi Nerede – Nasıl Gidilir – Battalgazi – MALATYA

Halfetih Minaresi Nerede – Nasıl Gidilir – Battalgazi – MALATYA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Halfetih Minaresi Nerede – Nasıl Gidilir – Minare’nin Mimarisi ve Yapılış Tarihi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Halfetih Minaresi, Malatya ilinin Battalgazi ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Ulu cami ve Şahabiyye-i Kübra medreselerinin 50 metre güneydoğu istikametindedir. Malatya merkezden yaklaşık olarak 10 km uzaklıktadır.

Halfetih Minaresinin yapım tarihi tam olarak bilinmemektedir. Mimari özelliklerine bakıldığında Ulu Camiye benzemektedir. Buradan yola çıkarak aynı dönemde yapıldığı bilgisine ulaşılmaktadır. Yani yapım yılı 13. Yüzyıldır.

Çevresinde bulunan bütün yapılar yıkılmıştır. Yapılan araştırmalar Ulu cami ve Şahabiyye-i Kübra medresesi ile bir bütünlük olduğunu göstermektedir.Bu alan yöre halkı tarafından Hötüm/Hatem Dede türbesi olarak bilinir. 2006 ve 2011 yıllarında Vakıflar Bölge Müdürlüğünce çevresinde çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Ayrıca minarenin yanında üç kardeşler mezarı vardır.

                Halfetih Minaresi Nerede?                     

Minare, Malatya ilinin Battalgazi ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Ulu cami ve Şahabiyye-i Kübra medreselerinin 50 metre güneydoğu istikametindedir. Malatya merkezden yaklaşık olarak 10 km uzaklıktadır.

         Halfetih Minaresi’ne Nasıl Gidilir?                 

Halfetih Minaresi’ne ulaşım çok kolaydır. Malatya ilinden Sivas Caddesi – Battalgazi Caddesi yönünde dümdüz ilerledikten sonra bu yol sizi Battalgazi ilçe sınırlarına kadar getirir. Ali Baba mezarlığından Osman Ateş caddesine doğru dönerek kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Malatya il merkezinden kalkan minibüsler ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Battalgazi- Malatya arası 11 km’dir.  Battalgazi, Malatya arası mesafe süre olarak yaklaşık 17 dakika sürecektir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.