Muş Ovası Nerede – Nasıl Gidilir?

Muş Ovası Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Muş Ovası Nerede – Nasıl Gidilir? – Muş Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Muş Ovası Hakkında Kısa Bilgiler;

Muş Ovası, Ülkemizin en Büyük ve en önemli ovalarından biridir. Ova, 1650 km2lik bir alanı kaplamaktadır. Muş Ovası 3. Jeolojik zamanın ortasına kadar olan zamanda bir birikinti iken yer kabuğunda meydana gelen hareketlenmeler sonucunda çöküntü alanına dönmüştür. Daha sonraki dönemlerde ova alüvyonlarla üstü örtülerek verimli tarım alanlarına dönüşmüştür. Kış aylarında ise yoğun kar yağışı ile toprak suyunu alarak verim artmaktadır. Ayrıca Murat Nehri ve Karasu ırmağı da ovayı beslemektedir.

Muş ovasının bu verimli arazileri birçok kuş türüne, küçükbaş hayvanların ise otlama alanlarını oluşturmaktadır. Kuş türleri açısından incelendiğinde Önemli bir üreme ve konaklama alanını oluşturmaktadır. Bunların en önemli olan kuş türleri Toy, Telli turna, Mezgeldek ve Sürmeli kız olarak sıralayabiliriz.

Muş ovasının bir başka önemli ürünü de Lalelerdir. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından 2015 yılında ’Muş 1071’ ismi ile tescillenen Muş lalesi gerek ekonomiye katkısı gerekse görsel güzelliği ile büyük ilgi görmektedir.  Nisan sonu ile Mayıs başlarında açan Lale çiçekleri 15 gün süren kısa ömründe harika bir görsel güzellik sunmaktadır. Fotoğraf sanatçılarının uğrak noktası olmaktadır. 2000 yılında başlayan lale festivali her yıl 29-30 Nisan tarihlerinde düzenlenmektedir. Bu tarihler arasında Muş ili ve çevresinde olursanız eğer mutlaka uğrayıp bu görsel şova şahitlik etmelisiniz.

OKUMALISIN  Uçarsa - Simba Şelalesi Nerede - Nasıl Gidilir?

Muş Ovası’na Nasıl Gidilir;

Muş iline gelmek için Gerek Havayolu ile gerekse Karayolu ile rahat bir ulaşım sağlayabilirsiniz. Ağrı’ya 245 km, Batman’a 218 km, Bingöl’e 114 km, Bitlis’e 83 km, Siirt’e 180 km, Van’a 223 km, Diyarbakır’a 258 km, Erzurum 247 km, Ankara’ya 1011 km, İstanbul’a 1417 km  uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.