Küçük Ayvasıl Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Küçük Ayvasıl Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Küçük Ayvasil Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Trabzon Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Küçük Ayvasıl Kilisesi Hakkında;

Küçük Ayvasil Kilisesi, diğer adıyla Saint Anna Kilisesi, Trabzon ilinin Merkezinde Kahramanmaraş caddesi üzerinde bulunmaktadır.  Küçük Ayvasıl Kilisesi, 7 yy’ da yapıldığı tahmin edilen klişenin,  Giriş kapısında bir Bizans kabartması ile 884-885 tarihinde I. Basil zamanına ait onarım kitabesi bulunmaktadır. Kilisenin içerisinde daha geç dönemlerde yapıldığı tahmin edilen Fresk kalıntıları bulunmaktadır.

Küçük Ayvasıl Kilisesi, Üç nefli bir bazilikadır. Narteksi yoktur. Nefler içten ve dıştan yuvarlak planlı olarak yapılmıştır. Kilisenin Zemininde kriptası bulunmaktadır. Ayrıca, Naosta T şekilli iki ayak ve iki İon başlıklı sütün bulunuyor. Küçük sade bir işçilikle yapılan bu kiliseyi Trabzon’a geldiğiniz de ziyaret edebilirsiniz.

Küçük Ayvasıl Kilisesi Giriş Ücreti;

Kiliseye giriş ücreti bulunmuyor.

Küçük Ayvasıl Kilisesi Açılış – Kapanış Saatleri;

Yaz Dönemi                                                       Kış Dönemi
(1 Nisan – 30 Eylül)                                            (1 Ekim – 31 Mart)
Açılış Saati: 08:00                                             Açılış Saati: 08:30
Kapanış Saati: 17:00                                         Kapanış Saati: 16:00

OKUMALISIN  Trabzon Fatih Büyük Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Küçük Ayvasıl Kilisesi’ne Nasıl Gidilir;

Küçük Ayvasıl Kilisesi, Trabzon ilinin Merkezinde Kahramanmaraş caddesi üzerinde bulunmaktadır. Şehrin tam merkezinde olduğundan dolayı gerek şahsi aracınızla gerekse de Toplu taşıma araçları ile kolayca ulaşabilirsiniz. Navigasyon ile gitmek isterseniz eğer, Altta yerleştirdiğimiz harita yardımıyla kolayca ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.