Terzibaba Mezarlığı Nerede – Nasıl Gidilir – Erzincan

Terzibaba Mezarlığı Nerede – Nasıl Gidilir – Erzincan

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Terzibaba Mezarlığı Nerede – Nasıl Gidilir – Erzincan  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Terzibaba Mezarlığı, Erzincan ilinin Merkezinde Kaledibi mezarlığı olarak bilinen yerde bulunmaktadır. Şehrin En Büyük mezarlığı olarak bilinen bu yer merkeze 4 km uzaklıktadır. 1848 yılında vefat eden Terzi Baba’nın mezarlığa defnedilmesiyle mezarlığın adı Terzi Baba Mezarlığı olarak değiştirilmiştir. Mezarlık içerisinde Türbe, Cami ve bir çok önemli Zat ve Devlet büyüğü yatmaktadır.

                    Terzi Baba Hazretleri Hakkında                    

Anadolu’da yetişen büyük velilerdendir. Hicri 1195 (m.1780) yılında, bazı kaynaklara göre Erzurum’da bazılarına göre de Erzincan’da doğmuştur. Asıl Adı, Muhammed Vehbi’dir. “Hayyat Vehbi” olarak şöhret bulmuştur. 1264 (m.1847) yılında Erzincan’da vefat etmiş, ve şuan da dergahın bulunduğu yere defnedilmiştir. Türbe mezarlığın ortasında bulunmaktadır.

Terzibaba Mezarlığında Hangi Önemli Zatlar Yatıyor?

Terzi Baba Hz. Abdulbaki Hz., Leblebici Baba Hz., Abdurrahim Reyhan Hazretleri, İbrahim HakkıvKemahi Hz., Kiyli Hoca, Şeyh Saffet Efendi, Şeyh Beşir Efendi, Dede Paşa Hz., Çermeli Hoca ve Mevlana Hazretlerinin Kardeşi taymaktadır. Devlet büyükleri olarakta Mereşal Zeki Paşa, Şeyh Fevzi Efendi, Müftü Osman Fevzi Efendi, Nedim Muratoğlu, Mihralı Aksu’nın mezarlığı burada bulunmaktadır.

               Terzibaba Mezarlığı’na Nasıl Gidilir?              

Terzibaba Mezarlığı, Erzincan ilinin Merkezinde Kaledibi mezarlığı olarak bilinen yerde bulunmaktadır. Şehrin En Büyük mezarlığı olarak bilinen bu yer merkeze 4 km uzaklıktadır. Terzibaba Türbesine şehir merkezinden yaya olarak gidileceği gibi, özel araçla ve türbe önünden geçen minibüslerle de gidilebilir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.