İstanbul’da En Güzel 11 Ücretsiz Plaj – İstanbul Denize Girilecek Yerler

İstanbul’da En Güzel 11 Ücretsiz Plaj – İstanbul Denize Girilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere İstanbul’da En Güzel 11 Ücretsiz Plaj – Plajlardaki Şemsiye & Şezlong İmkanları – Plaj’da Soyunma Kabini, WC, Duşluk Gibi İmkanlar Var mı? İstanbul’un En Güzel Plajları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                     İstanbul’daki Ücretsiz Plajlar                        

Dünyada eşi benzeri bulunmayan ve Avrupa ile Asya kıtası arasındae tarihi ve kültürel dokusuyla göz kamaştıran İstanbul, ülkemizin en büyük kentidir. Tarih boyunca çeşitli imparatorluklara başkentlik yapan şehir, muhteşem doğal güzellikleri, gökyüzüne uzanan minareleri, altın yaldızlı kubbeleri, sarayları, köşkleri, müzeleri, park ve bahçeleri, anıtları, kuleleri, kültürü ile 7’den 70’e herkesi büyülemektedir.

Mega kent çok kalabalık olmasından dolayı birçok denize girilecek denizi ve plajı bulunuyor.  Yaz aylarında bunalan vatandaşlar kendilerini bu soğuk sulara bırakıyorlar şimdi sizlere İstanbul’da bulunan ücretsiz plajlar? İstanbul’daki Halk Plajları? İstanbul’da bulunan Girişi Ücretsiz Plajlar? Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

            İstanbul’da En Güzel 11 Ücretsiz Plaj           

                             Caddebostan Plajı                                    

İstanbul’un Anadolu yakasında Kadıköy Belediyesi tarafından Caddebostan sahilinde kıyıya kum dökülerek yaptırılmış halka açık bir plajladır. Toplamda biri ücretli 3 adet halk plajından oluşan Caddebostan Plajları merkez bir konumda olmasından dolayı yoğun ilgi görmektedir.

Caddebostan Sahilinde toplam bin metre uzunluğunda sahil şeridi üzerinde bulunan bu plajlar, özellikle yaz aylarında sıcaktan bunalan İstanbul halkı için bir serinleme yeridir. Plaj ince kumlu olup yer yer çakılda görülmektedir. Kumlu olma özelliği ile çocuklu aileler için uygundur.  Denizi yapılan çalışmalar sonrasında denize girilebilir raporu alınarak hizmete sunulmuştur. Anadolu yakasında Kadıköy civarında oturanlar için en kolay ulaşılabilen plajdır.

Caddebostan Plajı Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ…

                  2- Ayazma Plajı – Şile Plajları                     

İstanbul’un Karadeniz’e bakan tarafında bulunan bölge içerisinde yer alan şile ilçesinde bulunmaktadır. Ayazma Plajı, şile Halk Plaj olarak ta bilinmektedir. Türkiye’nin en büyük kumsallarından birine sahiptir.

Şile Halk Plajı, doğal sit alanı olarak korunan mavi bayraklı plaj olup, 1175 metre uzunluğunda ve 50 metre genişliğinde uzun bir kumsala sahiptir. Şile’nin en kalabalık ve kıyı genişliğinin en fazla olduğu plajıdır. 10km’lik bir kumsala sahip olan Şile’nin birçok plajı bulunmaktadır. Bunlar; Ayazma-Ağlayankaya ve Uzunkum Plajlarıdır. (Uzunkum Plajı’nda Ücretsizdir)

Ayazma Plajı – Şile Halk Plajı Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ…

                           3- Kadiköy Suadiye Plajı                           

İstanbul’un Anadolu yakasında Kadıköy Belediyesi tarafından Caddebostan sahili şeridi üzerinde halka açık ve işletme tarafında işletilen ücretli plajı ile yan yana bulanmaktadır. Suadiye Plajı, merkez bir konumda olmasından dolayı yoğun ilgi görmektedir. Buraya gelen ziyaretçiler deniz, kum ve güneşin keyfini doyasıya çıkartmaktadır.

Bölge sakinleri tarafından tercih edilen ve Halka açık Girişin ücretsiz olduğu Suadiye Plajı sahilinin ve Denizinin kum olma özelliği ile yoğu ilgi görmektedir. Plaj ’da Duş, Tuvalet, Soyunma Kabini, Şezlong, Şemsiye, Gözetleme Kulesi, Su Sporları yapma imkânı, bulunuyor. İncecik kumlu plajının sahil genişliği 8 metre, sahil uzunluğu 290 metredir.

Kadiköy Suadiye Plajı Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ…

                             4- Tuzla Halk Plajı                                    

İstanbul’un Anadolu yakasında Tuzla ilçesi sınırları içerisinde bulunan Tuzla Halk Plajı, Anadolu yakasında ücretsiz denize girebileceğiniz güzel yerler arasında bulunuyor. Haftanın belirli günlerinde bayanların girmesi için ayrılan bu güzel yer hakkında sizlere birkaç bilgi verelim. Anadolu yakasındaki denize girilebilecek en nezih ve temiz yerler arasında gösterilen tuzla plajı Çarşamba-Perşembe-Cuma günleri Bayanlara Özel olarak tahsis edilmiş bir halk plajıdır.

29 Soyunma Kabini, 8 adet duş alma yeri, 3 adet 4’lü sistem açık duş, 3 bay – 2 bayan wc, yüzer (platform) iskele, cankurtaran, şemsiye – şezlong hizmeti ve 2 adet büfesinde balık ekmek, Sandviç ve içecek çeşitleri satılmaktadır. Bu büfede satılan ürünlerin fiyatları gayet hesaplı, Balık ekmek yapılması da ayrı bir güzellik. Plajın yan tarafında belediye ye ait işletmesi olan Palmiye Balık Lokantası bulunuyor. Buranında fiyatları makuldür.

Tuzla Halk Plajı Hakkında Detaylı bilgi için TIKLAYINIZ…

                                   5- Uzunkum Plajı                                 

İstanbul’un Anadolu yakasının Karadeniz’e bakan tarafında bulunan bölge içerisinde yer alan Şile ilçesinde bulunmaktadır. İnce kumu, ılık ve temiz aynı zamanla dalgalı bir denizi vardır.  Halk plajı olması sebebiyle yerel halk tarafından özellikle hafta sonları yoğun ilgi gösterilmektedir.

Uzunkum plajı Şile’de bulunan diğer plajlara göre denizi en temiz olanı desek yanlış olmaz, hiç yosun olmaması ayrı bir güzelliktir. İnce kumlu özelliğiyle özellikle çocuklu aileler için ideal bir yerdir. Duş, Tuvalet, Soyunma Kabini, Şezlong, Gözetleme Kulesi, Cankurtaran, Şemsiye. Otopark bulunuyor, sahil genişliği 40 metre uzunluğu ise 700 metredir.

Uzunkum Plajı Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ…

                     6- İstanbul Menekşe Halk Plajı                     

Menekşe Plajı, İstanbul’un Avrupa Yakasında Küçükçekmece Gölü ile Florya Güneş Plajı arasında  bulunan belediye tarafından işletilen bir halk plajıdır. Halk plajı olmasından dolayı yoğun ilgi görmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin tarafından işletilen ve girişin ücretsiz olduğu bu yer, 620 metre sahil şeridi bulunuyor. Plajda şezlong, şemsiye, 3 cankurtaran kulesi ve 2 tane cankurtaran mobosu, 10 kişilik cankurtaran ekip, 1 adet ambulans ve 1 tane de kurtarma botu yaz tatili boyunca hizmet vermektedir. Ayrıca yiyecek içecek ihtiyaçlarınızın karşılanması için büfe ve 300 araç kapasiteli otoparkı vardır. Menekşe plajının sahili yarı kum çakıl karışımıdır, En yakınında bulunan Ücretli olarak giriş yapılan Güneş plajına göre kalitesi daha düşüktür. 

  Menekşe Halk Plajı Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ…  

                             7- Burgazada Halk Plajı                            

İstanbul’un Anadolu yakasında Kadıköy-Pendik ilçesi arasında Marmara denizi açıklarında bulunan Burgazada içinde bulunan plajlardan bir tanesidir. Şehirden uzak sessiz sakin denize girmek isteyenlerin en çok tercih ettiği yerlerin başında geliyor. Aslında çok fazla kumsalı neden gelen çok oluyor dersiniz İstanbul merkezinde bulunan plajların çok yoğun olmasından dolayı insanlar daha sessiz sakin yerlere gitmektedir.

İstanbul’un yoğun iş temposundan özellikle kalabalığından kaçmak isterseniz Burgazada’ da bulunan ücretsiz halk plajı olan bu yeri tercih edebilirsiniz. Denizinin yosunlu ve taşlık olması çok fazla kumluk alanının olmamasına rağmen, Temiz denizi ve sessizliğinin olmasından dolayı tercih edilmektedir. Taş rampada atlayarak keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

Burgazada Halk Plajı Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ….

                               8- Poyraz Köy Plajı                                 

İstanbul’un Anadolu yakasından Karadeniz’e açılan Beykoz ilçesi sınırları içerisinde Küçük bir balıkçı köyü olan Boğazköy’de bulunan küçük bir plajdır. Beykoz ilçesinde hemen köprünün çıkışında yer almaktadır.

Beykoz halkı ve çevre ilçelerdeki vatandaşların yoğunlukla ziyaret ettiği bu plaj, çoğunluğu kayalık olan yerin bazı bölümleri kumluktur. Kum sahil uzunluğu 1000 metre, sahil genişliği 30 metredir.  Deniz sığ fakat Denizin dibinde yosunlar çok fazladır. Duş, Tuvalet, Soyunma Kabini, Şezlong, Gözetleme kulesi, Cankurtaran, Bayrak uyarısı, Şemsiye ve Otopark bulunur. Yemek yenilecek birkaç yer var, Sahildeki Restoran’larında Lezzetli Balıklarını Yiyebilir, Köy içindeki Kafeteryasında Çaylarınızı Yudumlayabilirsiniz. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ nün hemen yanında olması seyir keyfi sunmaktadır. Giriş ücretli olan bu plajda işletme tarafından şezlong ve şemsiyede kiralayabilirsiniz.

      Poyrazköy Plajı Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ…

                   9- Burgazada Çamakya Aile Plajı                   

Burgazada’sı İstanbul Adaları’nın büyüklük olarak üçüncüsüdür. Çamakya Plajı, Marmara denizi açıklarında bulunan Burgazada içinde bulunan plajlardan bir tanesidir. Aile plajı olmasından dolayı en çok tercih edilen plajı desek yanlış olmaz.

Ada’nın en çok tercih edilen plajı olmasının diğer bir tarafı da diğer plajlara oranla yosun ve çakıl bakımından daha bakımlı olması diyebiliriz. Asfalt yolun hemen dibinde, kısa ve dar bir plaj. Öyle upuzun bir plaj beklemeyin, kum ve çakıl taşı karışık bir yerdir. Enine 8-10 metre uzunluğunda küçük bir yer, denize giriş kısımları ve denizin içi taşlıktır. Denizinin temiz olduğunu söyleyebiliriz. 6 Numara gibi Burgazada’nın Girişi ücretsiz diğer bir halk plajıdır.

     Çamakya Aile Plajı Hakkında Detaylı Bilgi için TIKLAYINIZ…

                          10- Beykoz Küçüksu Plajı                           

İstanbul’un Beykoz ilçesi Çatalca-Kocaeli bölümünün Kocaeli Yarımadası batısında yer almaktadır. Boğaz köprüsüne manzarasında denize girme keyfi yaşamak isteyenlerin güzel vakit geçireceği bir yerdir burası.

Beykoz Küçük Su Plajı, manzarası ve tertemiz yosunsuz denizi ile tatilcilerin gözdesi konumundadır. Plaj ortalama 350 kişiye denize girme ve güneşlenme imkânı sunmaktadır. Küçüksu Plajı, 300 metre uzunluğunda plajı ile gelen misafirlerini ağırlıyor. Plajda, 200 şezlong, 200 şemsiye, 1 adet cankurtaran kulesi, 5 cankurtaran çalışanı, 1 adet can kurtarma botu, 1 adet ambulans, 1 büfe, 4 adet wc-lavabo, 10 giyinme kabini, 78 adet soyunma dolabı, 8 tuvalet ve 1 adet 6 kişilik açık duş yeri bulunmaktadır. Yaz aylarında özellikle hafta sonları buraya gelmek isteyenler biraz erken hareket etmelisiniz. Az sayıdaki şezlong ve şemsiye imkânı bulunuyor.

Beykoz Küçüksu Plajı Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ….

                            11- Yeşilöz Çiroz Halk Plajı                      

İstanbul’un Avrupa yakasında Bakırköy semtinde bulunan, Belediye’ye ait Ücretsiz halk plajıdır. Geniş bir sahili bulunan bu yer Halk plajı olmasından dolayı girişi ücretsizdir.

Yeşilköy Çiroz Halk Plajı iki koy olmak üzere iki ayrı yerden oluşmaktadır. Yeşilköy Plajı, 660 metre uzunluğunda kum çakıl karışımı olan plajıyla yoğun ilgi görmektedir. Plajda 500 adet şezlong ve 500 adet şemsiye, 2 cankurtaran kulesi, 12 cankurtaran personeli, 1 kurtarma botu, 1 ambulans, 2 büfe, 80 soyunma kabini, 228 adet emanet dolabı, 20 adet tuvalet kabini, 12 duş, 2 adet voleybol sahası, 1 adet mini futbol sahası bulunmaktadır.

Ayrıca, oturma yerleri ve deniz bariyeriyle özellikle yerli halk tarafından ilgi görmektedir. İçerisinde çok büyük bir tesis olmasa da ihtiyaçlarını karşılayacağınız küçük işletmelere yakındır.  Yeşilköy Çiroz Halk Plajının hemen arkasında park içi yol ve huzur bahçesi tesisleri bulunmaktadır. Hem yüzme keyfi hem yürüyüş keyfi yapabileceğiniz alanlardır.

Yeşilöz Çiroz Halk Plajı Hakkında Detaylı Bilgi için TIKLAYINIZ…

İstanbul’da En Güzel 11 Ücretsiz Plaj

İstanbul’da En Güzel 11 Ücretsiz Plaj

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. Talha dedi ki:

    Bilgiler çok işimize yaradı, emeğinize sağlık