Kütahya’da Gezilecek En iyi 14 Yer – Kütahya Gezi Rehberi

Kütahya’da Gezilecek En iyi 14 Yer – Kütahya Gezi Rehberi

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Kütahya’da Gezilecek En iyi 14 Yer – Kütahya’nın Tarihi ve Doğal Güzellikleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                   Kütahya Gezilecek Yerler?                     

                               1-Aizanoi Antik Kenti                                   

Aizanoi Antik Kenti, Çavdarhisar ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Kentte dünyanın en iyi korunmuş Zeus tapınağı, dünyanın ilk örneklerinden Stadyum-Tiyatro kompleksi ayrıca Dünyanın ilk borsa yapısı burada bulunur.

 Aizanoi Antik Kenti Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ…

                                               2- Frig Vadisi                             

Frig Vadisi ,  Eskişehir – Kütahya – Afyon arasında kalan, bundan 3000 yıl önce Frigyalıların oyarak yaptığı kaya evler, kaleler, anıtlar ile enfes bir coğrafyadır. Frig vadisinin çevresinde kaya anıtları ve kaya yerleşimleri bulunmaktadır.

Frig Vadisi Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ…

                                3- Kütahya Kalesi                                     

Kütahya Kalesi, antik dönemlere kadar uzanmaktadır. Yüksek konuma sahiptir ve geniş bir bölgeye yayılmıştır. Burada 5. y.y.da Bizanslılar tarafından şehre hakim bir tepede şato yapılmıştır. Daha sonra şatonun çevresi surlarla çevrilmiştir.  Şato iki kat sur içerisinde kalmıştır.  Daha sonraki dönemlerde Selçuklular, Germiyanoğulları ve Osmanlılar tarafından onarımlar yapılmıştır. Ayrıca bu dönemlerde yapılan eklemelerle kale genişlemiştir.

Kütahya Kalesi Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ…

                          4- Dumlupınar Şehitliği                             

Dumlupınar Şehitliği, Başkomutanlık Meydan muharebesi 30 Ağustos 1922 yıllında Dumlupınar’da zaferle sonuçlanması anısına inşa edilmiştir. Herkes tarafından görülmesi gereken bir yerdir. Büyük Taarruz ’un 70. yıldönümü olan 30 Ağustos 1992 tarihinde büyük bir törenle Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ziyarete açılmıştır. Bu şehitlik Kurtuluş Savaşı boyunca tüm cephelerde şehit düşen vatan evlatlarının anısına yaptırılmıştır.

Dumlupınar Şehitliği Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ…

                                5- Evliya Çelebi Müzesi                     

Evliya Çelebi Kültür Sanat Evi (Müzesi), Dünyaca ünlü seyyah, ilim adamı, tarihçi, yazar ve halk bilimci Evliya Çelebi’nin (1611-1683) doğduğu evdir. Kütahya Belediyesi ve Kütahya Evliya Çelebi Kültür Hizmet ve Tarihi Eserleri Onarma Derneğinin destekleri ile Dedesi Kara Ahmet Bey’in Türbesinin yanına yeniden yaptırılmıştır.

Evliya Çelebi Müzesi Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ…

                                    6- Çini Müzesi                              

Çini Müzesi, 1411-1412 yıllarında Germiyanoğulları Beyi 2. Yakup Çelebi tarafından yaptırılmıştır. Kütahya Çini Müzesi Osmanlı ve Selçuklu dönemlerine ait yaklaşık olarak 500 farklı eseri bünyesinde bulundurmaktadır. 14. yüzyıldan bu yana yapılan çiniler sergilenmektedir. Ülkemizin ilk ve tek çini Müzesi olma özelliğini göstermektedir.

Çini Müzesi  Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ…

                                         7- Mızık Çamı                              

Mızık Çamı (Beşik Çamı), Domaniç ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Hayme Ana torunları Osman’ı ve onun oğlu Orhan’ı bu çamda ninni söyleyerek uyuttuğu ağaçtır. Bebekler mızıklanmasın diye dallarına salıncak kurup avuttuğu için bu çamın adı “Mızık Çamı” ve “Beşik Çamı” olarak anılmaktadır. Karaçam türünde olan Mızık Çamı 1980 yılında doğal etkenler sonucu yıkılarak hayatiyeti sona ermiştir. Mızık Çamı Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ…

                                        8- Ulu Cami                               

Kütahya Ulu Cami, (1381–1389) yılları arasında Yıldırım Beyazıt tarafından inşa ettirilmiştir. Cami 1401 de tamamlanmıştır.  Bundan dolayı Yıldırım Beyazıt Camii olarak da adlandırılmaktadır.

Kütahya Ulu Cami Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ…

                                   9- Çinili Cami                                       

Çinili Cami 1973 yıllında Ressam Ahmet Yakupoğlu tarafından yaptırılmıştır. Kütahya ilinin simgesi konumundadır. Cami Orta Asya’dan günümüze kadar bütün Türklerin mimarisinin yansıması şeklindedir. Cami’nin minaresi Orta Asya üslubudur. Binanın sekizgen ana gövdesi, Kubbesi ve son cemaat yeri Selçuklu Beylikler devri üslubu ile şekillenmiştir.

Kütahya Çinili Cami Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ…

                10- İshak Fıkıh Medresesi ve Cami                  

İshak Fakih Medresesi, Kütahya’nın Germiyanoğulları ile Osmanlılar arasında el değiştirdiği dönemde kadılık yapan İshak Fakih Halil tarafından 1422 yılında inşa ettirilmiştir.  Medresenin vakfiyesinde mescidle derununda ölümünden sonra türbesi için bir zâviye, çeşme ve kütüphaneden bahsedilmektedir. Günümüze kadar ulaşmayan çeşmenin kitabesi Kütahya Müzesi’nde sergilenmektedir.

İshak Fıkıh Medresesi ve Cami Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ…

                        11- Dönenler Mevlevihanesi                        

Dönenler Mevlevihanesi (Dönenler Camisi), 14 yy. da Mevlevihanenin semahanesi olarak inşa edilmiştir. Erguniye Mevlevîhânesi ismiyle de bilinmektedir. Yapı erken dönem Anadolu Türk mimarisinin özgün örnekleri arasındadır. Kütahya’ nın ilk Mevlevihanesi özelliğini taşımaktadır.

Dönenler Mevlevihanesi Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ…

                             12- Domaniç Ormanları                          

Domaniç Ormanları, Domaniç ilçesine bağlı Hisar Mahallesinde bulunmaktadır. Kütahya il merkezine ortalama 90 km uzaklıktadır. Ülkemizin doğal güzellikleri arasında yer alan Domaniç Ormanları, Dünyada sadece bu ormanda görülen ender ağaç türlerinden dolayı önemli bir yere sahiptir.

Domaniç Ormanları Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ…

                            13- Çamlıca Tabiat Parkı                           

Çamlıca Tabiat Parkı, Kütahya şehir Merkezine 10 dakika mesafede bulunan tabiat parkı, Muhteşem doğası, Çam kokulu ağaçları, Buz gibi suları, kuş bakışı manzarası ile huzurlu bir yerdir. Serin orman havasında sevdiklerinizle huzurlu bir vakit geçirebileceğiniz bir yer olan

Çamlıca Tabiat Parkı Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ…

                             14- Yeniköy Peri Bacaları                         

Peri Bacaları, vadi yamaçlarından inen sel sularının yeri aşındırmasıyla oluşan bir kaya oluşu olarak bilinmektedir. Peribacalarının gövdeleri genellikle yumuşak minerallerden ve tepesi sert, daha zor aşınan kayadan oluşmaktadır. Ülkemizde Nevşehir bölgesinde (Ürgüp-Göreme-Kapadokya’da) bulunan peribacaları,  yıl içerisinde yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Peri bacalarının bir benzeridir.

 Yeniköy Peri Bacaları  Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ…

Kütahya’da Gezilecek En iyi 14 Yer

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments